Jakie formy do tortów i ciast wybrać?

Formy do wypieków są jednym z najpopularniejszych akcesoriów znajdujących się w każdej kuchni. Dzięki nim można przygotować różnorodne słodkie i słone wyroby cukiernicze. Jakie formy do tortów i ciast będą najlepsze? Jakie są wady i zalety każdego rodzaju?

Formy do tortów i ciast z blachy ocynkowanej

Formy do tortów i ciast wykonane z blachy ocynkowej są łatwo dostępne (można je często kupić w sklepach wielobranżowych), lekkie i występują w różnych kształtach. Ich dużą zaletą jest niska cena, dzięki temu można szybko skompletować cały zestaw. Tego rodzaju formy do tortów i ciast należy wykładać papierem do pieczenia, ponieważ reagują z kwasem – jest to bardzo ważne w przypadku ciast z owocami.

Formy do tortów i ciast ze stali nierdzewnej

Formy do tortów i ciast ze stali nierdzewnej są trwalsze od tych z blachy ocynkowanej. Najczęściej pokryte są nieprzywierającą powłoką, która zapobiega przywieraniu wypieków. Jest także łatwa do uszkodzenia, dlatego do wyciągania ciasta należy używać akcesoriów, które nie zarysują delikatnej powłoki. Formy do tortów i ciast ze stali nierdzewnej dostępne są w różnych kształtach.

Formy do tortów i ciast z wyciąganym dnem

Wykonane są ze stali nierdzewnej lub blachy ocynkowej. Mają wyciągane dno, które pozwala na łatwe i szybkie wyciągnięcie ciasta. Ten rodzaj form świetnie sprawdzi się zarówno do wypieku tortu, jak i mazurka.

Silikonowe formy do tortów i ciast

Formy do tortów i ciast wykonane z silikonu cieszą się bardzo dużą popularnością. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki temu z łatwością można je dopasować do indywidualnych potrzeb. W ostatnim czasie najbardziej popularne są formy do monoporcji dostępne w różnych kształtach. Największą zaletą jest to, że można z nich łatwością wyciągnąć z nich ciasto. Są łatwe do przechowywania – zajmują niewiele miejsca. Mają jedną wadę, jest to cena – kosztują około kilkudziesięciu złotych.